Az anyatest születése
avagy hogyan változik meg a tested a várandósságtól és a szüléstől

az_anyatest_szuletese.png

Amikor döbbenten állsz meg a tükör előtt szülés után, a kórházból hazaérve, szembetalálkozva elgyötört testeddel, karikás szemeiddel, úgy érzed, nyomokban sem lehet felfedezni benned, rajtad a nőt, aki valaha voltál. Ez igaz. És milyen jó, hogy így van! Ha most még nem is látod. Mert egy másik nővé értél, máshová érkeztél, ide, ahová egy hosszú utazás vezetett el, az anyaságba, ahol annyira hangos a belső kritikusod, aki most a füledbe sugdos, hogy talán mást nem is hallasz. Nos, ő nem a barátod. Az internet sem a barátod. A szupermodell vagyok szülés után tíz perccel instafotók sem a barátaid. A valóságod most (is) csak te vagy, és az a kis csomag csoda, aki a testedből született.

Abban a korban élünk, amikor minden információ elérhető, mindenről olvashatsz, mindenről találhatsz egy fórumot, akármiről is akarod meggyőzni magadat, megtalálod, tudományosan alátámasztva, tanúkkal bizonyítva, abszolúte hitelesnek látszódva. Mégsem élünk az információszűrés csodás lehetőségével egyszerűen azért, mert nincs meg a magva, a tapasztalás átadásának intim, bensőséges volta. Nagyon könnyű elveszni az információk, féligazságok, vélemények tengerében, és mindezt, ha még a környezeted is megtoldja a maga kritikus hangnemében, abban erősítve téged nap, mint nap, hogy csakis rosszul tudod csinálni, és bezzeg mások, egyenes az út a kétségbeeséshez. Miközben persze simán a hormonok is megoldják a napi káoszt csak úgy maguktól. A bennünk, nőkben egyébként is tomboló kishitűség, a „nem vagyok elég jó” fojtogató érzése sokfelé elvezethet, de egy biztos, hogy nem leszel tőle kiegyensúlyozott, tápláló édesanya, de legalább lesz helyette bűntudatod, mert valljuk be, abban is jók vagyunk.

A leggyakoribb mondat, amivel találkoztam elsőgyermekes édesanyákkal kapcsolódva az az volt, amit én is rengetegszer mondtam, amikor megszületett az első gyermekem: miért nem mondta ezt senki?!

Nagyon fontosnak tartom, hogy átlásd, mi is történik a testedben, testeddel, amikor felkészülsz egy baba világrahozatalára, és mi változik utána. Ez nagyon hosszú és lassú folyamat, amit jó, ha az elejétől kezdve átlátsz. Ha érted a miérteket, a hogyanokat, akkor sokkal türelmesebben állsz majd ehhez a változáshoz, a saját anyukatestbe való megszületésedhez, és az elfogadásod is erősebb alapokra épül, nem fogja az első torz valóságkép a közösségi médiából szétrombolni, amit nagy nehezen összeraktál.

Mi történik a várandósság alatt?

Az egész teherbeesés a hormonok csodálatos játéka, mint ahogy a várandósság és szülés és a szoptatás, de még ezek nélkül a női lét önmagában is, hiszen ciklikusan élünk. A hormonok olyan láthatatlan befolyással vannak az életünkre, hogy hajlamosak vagyunk nem tudomást venni a létezésükről, pedig ők a szabályozórendszerünk, aminek óriási jelentősége van. Érdemes hát tudatosítani ezt-azt, amikor elérkezik az idő, és megtermékenyül az a bizonyos petesejt. Innentől a testünk fantasztikus hajrába kezd, hogy megtartsa a babát, és biztosítson mindent az egészséges fejlődéséhez. Ugyanúgy a megváltozott hormonok felelősek az émelygésért, ami első jeleként bukkanhat fel a várandósságnak, az elmaradt menstruációról nem is beszélve, de ezek most messze meghaladnák a mondandóm ésszerű kereteit. Lássuk tehát sorban a változásokat: a testtartás teljesen átalakul. A súlypont egyre előbbre kerül, ahogy fejlődik a baba, ezáltal a medence előre billen, és változnak a gerinc természetes görbületei is, sokkal nagyobb nyomást helyezve a porckorongokra, de úgy alapvetően minden ízületre. Egy másik hormon, a relaxin, azért munkálkodik, hogy egyre több teret tudjon teremteni a testedben a növekvő babádnak. A szalagok lazábbá válnak, értsd: instabilabbá. Ez nemcsak fájdalommal járhat, hanem növekszik a sérülésveszély is. A hasizmok is nyúlnak, mert a méhed mintegy negyvenszeresére fog nyúlni, és valahol ezt meg kell oldani. Ebből következik, hogy a belső szerveid is át fognak rendeződni. A hasizmok megnyúlása azt is magával hozza, hogy a gerincedet kevésbé tudja tartani, ellenben a deréktájék izmai feszülni fognak, ami gyakorta okoz fájdalmat. Ám nemcsak a baba nő, hanem a cicik is, amik a vállat előre húzzák. És akkor még nem is beszéltünk a lábboltozatról, ami könnyedén megsüllyed, és az is meglehet, hogy egy fél számmal nagyobb cipőre lesz szükséged a szülést követően. Vagy egy. Akkor se aggódj, ez is természetes. De legalább a hajad gyönyörű lesz, amíg bent van a baba, és bár lehet, hogy felüti a fejét egy kis vashiány a megnövekedett vérigény miatt, azt nem olyan nagyon nagy kihívás kordában tartani. A vércukorszint már sokkal komolyabb gondokat hozhat, ám tudatosítsd, hogy ezek nem kötelező dolgok. 😊 Gyakrabban előfordulhatnak fogászati problémák, felbukkanhatnak bőrfoltok, de ezekben az esetekben is fontos, hogy legyen melletted olyan orvos, aki mindig meg tud nyugtatni.

És jöhet a sport kérdése!

Mert ez a világ azt diktálja, hogy elképesztően bombasztikus nőnek kell maradnod a várandósság alatt is. Látva és tudva, hogy mennyi minden történik a testedben, fontos, hogy tudatosítsd: ez nem az életed csúcsformájának eléréséről szól. A mozgás létfontosságú: jobb lesz az anyagcseréd, a kedved, elkerülnek az egészségügyi problémák, a légzésed is mélyebb és egyenletesebb lesz, szóval mindkettőtöknek csodálatos, ha figyelembe veszed, hogy várandós vagy. Az legyen a célod, hogy jól legyél a bőrödben. Nem kell túltolni. Ez a két véglet van: a várandós vagyok és most már legálisan nem csinálok semmit, és a másik oldalon a maratont is futok, mert annyira menő vagyok. Lődd be magad a kettő közé, és válassz olyan mozgásformát, ami jól esik, és abból is maradj annyinál, amit kíván a tested. Ha nem kifelé akarsz megfelelni, hanem tudatos maradsz a testedben, akkor sokkal könnyebb elkerülnöd a sérüléseket, a szalagok túlnyújtását. Igenis van, aki a „levegőtől is” hízik, meg aki hat kiló plusszal megy szülni. Nem egyforma a testünk, és a legtöbb, amit tehetsz, hogy olyannak fogadod el magad, amilyen vagy. A negyedik várandósságom alatt húsz kilót híztam, az első háromnál tizenhatot. Mutatok róla neked képet, videót, hogy lásd, a mozgás, a helyes étkezés egy dolog, a tested meg a másik. Jól jársz, ha olyannak szereted, amilyen, és akkor ő is könnyebben fog szeretni téged 😊

Az első videón egy kényelmes bemelegítést, átmozgatást hozok.

A második videó egy haladó kismama jóga flow

A harmadik videó pedig egy relaxáció kimondottan a várandósság idejére.

Döbbenetes tévhitek

A mellek növekedése a várandósság alatt történik meg, és a striák akkor is maradnak, ha eszedben sincs szoptatni. Sajnos számtalanszor hallottam már, hogy azért nem választják a szoptatást a kismamák, mert nem szeretnék, ha a szép formás cicijük megereszkedne. Szomorú tény: ez szoptatás nélkül is bekövetkezik. Ellenben a baba immunrendszerének, bélflórájának kialakulásában, az arckoponyájának majd a fogainak egészséges fejlődésében, a biztonságos kötődés megalapozásában olyan mérhetetlen előnyöket biztosít, amit még végiggondolni is sok. Plusz a szoptatás az anya regenerációját, az anya-érzés megérkezését is támogatja. Arról nem is beszélve, hogy a cici mindig kéznél van, és a baba számára tökéletesen megfelelő tápanyagokat sterilen, a legjobb hőfokon tálalja.

A másik sokszor hangoztatott urbánus legenda, hogy az inkontinencia, a záróizmok megereszkedése kivédhető a császármetszéssel. Szomorú tény: ezeket nem önmagában a szülés idézi elő, hanem a baba súlya nyomja, és ettől nyílik. Mivel a záróizmok – hihetetlen módon- a természetes szülésre készülnek, így mindenképpen megtörténnek ezen a területen is a változások. A babának az a legjobb, ha természetesen születik. A császármetszés egy nagy hasi műtét, ami nagyon komoly szövődményekkel járhat, és életmentő, nem záróizom-mentő funkciója van.

Szülés-születés

A legtöbb kórházban bevett gyakorlat, hogy nem várják meg az anya természetes oxitocin termelését, ami összezavarja az egyébként akár jól is működő rendszert. Ez a hormon felel az összehúzódásokért, és segíti a méhszáj tágulását, majd a szülést követően a visszaalakulást is. Ettől indul meg az éteri boldogság is a gyermeket a kezünkben tartva, és még a tejtermelést is támogatja. Szóval, aranyat ér. Főleg, ha magától jön.

Mivel ebben a cikkben az anyai test születése a vezérvonal, így ugrunk egyet, és jöhet a gyermekágy hat hete. Ez szent. Ez az, amikor tényleg ketten vagytok (vagy hárman, négyen, ha ikrekkel áldottak meg 😊 ) Ez az összehangolódás időszaka, ami felbecsülhetetlen. Nemcsak ilyen ódivatú maszlag ez az időszak, hanem a kulcs. Amikor regenerálódik a tested. A méhednek össze kell húzódnia, a felesleges víznek távoznia, a hormonoknak rendeződnie. Emiatt ez a hat hét még a vérzés fokozatos csendesedése. Ez az időszaka annak, hogy teljes mértékben odaadd magadat az újszülöttednek, jóllehet, hogy közben te is újjászületsz. Itt történik a varázslat. Ha nem figyelsz a tested jelzéseire, akkor hogyan is lennél képes egy másik ember igényeire odafigyelni? Neked is szükséged van a pihenésre, a kényeztetésre. Nem kell, nem szabad áldozatot csinálnod magadból. A tested csodálatos, simán helyrehozza magát, ha odaadod a türelmedet és a tudatosságodat. Teljesen normális, ha érzelmileg összevissza vagy. Teljesen rendben van, ha nem főzöl és szalad a ház. Teljesen rendben van, ha te is bealszol szoptatás közben. A fókuszod most sokkal inkább a jólléteden legyen, a kettőtök jóllétén. Aztán ha megvan a hathetes kontroll mindkettőtöknek, akkor jön egy szintlépés. Nem biztos, hogy ez látványos lesz, de már többet, szabadabban mozoghattok. Ebben lesz a lényeg. Jöhetnek a babakocsis séták, a kint altatás, ha az időjárás engedi, és általában azért engedi.

Mi történik a testeddel hat hét után?

Ez legyen az első időpont, ha mindenképpen szeretnél mérlegre állni, mert ez lesz az első valós „eredmény”. Gondold végig: a belső szerveidnek vissza kellett térniük a helyükre, a szalagoknak újra stabilizálódni, a gerincednek is visszaállni a természetes görbületeibe, a hasizmoknak visszahúzódni, a rengeteg víznek távozni, a méhednek összehúzódni. A csípőd talán szélesebb marad, de ettől csak még gyönyörűbb leszel. Lehet, hogy a menstruációd is vissza fog térni, de ennek a hatodik hónap környékén van nagyobb valószínűsége, és ha szoptatsz, akkor az is előfordulhat, hogy a szoptatási időszak végéig nem fogsz menstruálni.

Ekkor jön el az érzés, hogy valamit már tényleg mozdulni kell. Az is egy tévhit, hogy a szoptatás és a mozgás kizárják egymást. Dehogy! Tudod, hogy mi a lényeg: figyelj a tested jelzéseire! Nagyon sarkalatos példa, de annál szemléletesebb, amit felvázolnék neked. A kis kedvencednek, legyen szó kutyáról, macskáról, lóról, mindegy is, pontosan tudod, hogy mire van szüksége: tiszta víz, megfelelő táplálék, sok mozgás, szabadlevegő, pihenés és szeretet (érintés, odafigyelés), de idevenném a napirendet és a következetesen betartott/betartatott szabályokat is. Ilyen egyszerű. Neked is erre van szükséged. A babádnak is erre van szüksége. Mindenkinek erre van szüksége. Ezen vezérelvek mentén már tökéletesen jól felépül a napod.

Kezdődhet a (vissza)változás!

Ha minden rendben van veled és a babáddal, akkor elkezdődhet a test átmozgatása, és ez az a pont, ami a leginkább foglalkoztatja az anyákat, és ez rendben is van egészen addig, amíg az egészség a hívószó, és nem a soványság. Az teljesen oké, ha szeretnéd újra jól érezni magadat a testedben. Figyeld meg gyakran a testeddel kapcsolatos érzéseidet, főleg azért, hogy tudatosítsd, hogy a tested akkor lesz jól, ha szeretettel és hálával fordulsz felé, hiszen óriási dolgot vitt véghez. A türelmed lesz a legnagyobb támaszod. Hónapok kellettek a változáshoz, és bízz benne, hogy az új, anyukatested is csodálatos lesz. Már most is az! Nem érdemes azt célul kitűznöd, hogy olyan legyél majd, mint a várandósságod előtt, mert nem reális, hiszen te sem leszel már többé ugyanaz az ember. Ez elsőre lehet, hogy megrémít, de ebből is tudsz profitálni. Lehet, hogy éppen a gyermeked iránt érzett felelősségtudat fog téged az egészségesebb életre motiválni, és minél inkább figyelsz magadra, annál látványosabb „eredményeket” fogsz elérni. Ezen az úton, mint az életben mindenhol, jó, ha nem hasonlítgatod magadat senki máshoz, sem korábbi önmagadhoz. Ezt a folyamatot (sem) tudod siettetni, és lehetnek olyanok, amiket nem is tudsz megváltoztatni. Ha itt-ott kinyúlt, megereszkedett, azt semmilyen edzés sem fogja visszavarázsolni, itt a legtöbb, amit tehetsz, hogy kihozod magadból a maximumot, és elfogadod a testedet olyannak, amilyen, hiszen éppen ettől az elfogadástól leszel gyönyörű. Nézz csak körül, mennyi látszólag szép nő tűnik rettentően visszataszítónak, míg hány teltebb nő ragyog a szépségétől. A szépség nem egy méret, nem egy idea, nem médiatermék, hanem egy önazonosság.

Ahol anya jól van, ott mindenki jól van. Hiszen a nő az, aki képes a benne rejlő végtelen forrásból táplálni a környezetében élőket. A kisbabád is akkor lesz jól, ha te jól vagy, és mivel a te teljes figyelmed az övé, a táplálásod az övé, a végtelen szereteted az övé, ezért biztos lehetsz benne, hogy akinek töltekezésre van szüksége, az te vagy. Ne félj segítséget kérni, mert az az idő, amit magadra tudsz szánni, sokszorosan megtérül azáltal, hogy visszatérsz a központodba, és lesz miből adnod. Hiába van ott a tested valahol, ha lemerültél, ha tulajdonképpen nem is vagy jelen.

A mozgás ezen az állapoton is segít. De mit is mozogj? Bármit, ami jól esik! Arra figyelj, hogy a hosszanti hasizom szétválása (rectus diastasis) esetén semmiképpen ne végezz olyan hasizom erősítő gyakorlatokat, ahol ezek megfeszülnek, pl. klasszik felülések kizárva. Arra bátorítalak, hogy magadnak is tapogasd ki, és ha úgy érzed, hogy ezzel a helyzettel kell szembenézned, akkor keress fel egy szakembert.

Hogyan ellenőrizd a rectus diastasis meglétét?

  1. Feküdj a hátadra és húzd fel a térdeket. (kemény felületen) A talpakat kényelmesen helyezd a padlóra.
  2. Tedd a bal kezed ujjait a köldököd környékére, a jobb kezed a fejed alá.
  3. A jobb kezed segítségével egy kicsit emeld fel a fejed, és tartsd is meg.
  4. Érezni fogod a bal kezed ujjaival az enyhén megfeszített hosszanti hasizmokat.
  5. Tapogasd ki a köldök alatti területtől egészen fel, hogy hol érzed az izmok határait.
  6. Fordítsd el a bal kezed ujjait merőlegesen erre a területre, és érzékeld, hogy hány ujjnyira van egymástól ez a két izomcsoport, mekkora a hely közöttük.
  7. Az egy ujjnyi a normális, de lehet ez a távolság akár négy, öt ujjnyi is.
  8. Ugyanekkor ki tudod tapogatni a mélységét is.

Amennyiben a távolság kettő vagy több ujjnyi, akkor mindenképpen keresd fel az orvosod, és ezt követően egy specialistát.

Sok esetben ez megfelelő gyakorlatokkal helyrehozható, de ehhez ne kezdj hozzá csak úgy egyedül, otthon, kontroll nélkül, mert többet árthatsz. És sajnos van, amikor ez már tornával nem menthető. Ha köldöksérvvel párosul, ami gyakori, akkor különösen óvatosan szabad csak hozzányúlni a mozgatásához.

Lehet vele élni, rengetegen élünk vele, de tudatosítást és tiszteletet követel, hogy mindig vigyázni tudj rá. Ugyanez igaz a gerinc deréktáji szakaszára, ami szintén sokszor érintett szülés után. Egyáltalán nem biztos, hogy neked az fog beválni, ami a szomszédnak, vagy a másik anyukának az oviból.

A babás jógáról mint tökéletes mozgásról már korábban írtam itt (csak kattints ide). Ha szeretnél elkezdeni mozogni, akkor a cikkben található ingyenes videókkal már útnak is indulhattok.

Összegezve

Érezd jól magad! Minél több nyugi és minél kevesebb bűntudat. Ha olyan szerencsés vagy, hogy van melletted egy férfi, akinek a támogatását is élvezheted, akkor élj vele. Ne szégyelld elmondani az igényeidet, a segítségét kérni, és éreztetni vele, hogy neki is nagyon fontos szerepe van az újdonsült családotokban. Ne feledd, hogy neki is meg kell birkóznia az új helyzettel, még ha nem is ő szült. Engedd, hogy gondoskodjon rólatok! Engedd, hogy továbbra is férfi legyen, és ha ő férfi, attól te is (jó) nőnek fogod magadat érezni. Mert az vagy. Most már több is, mint nő. Anya.

babas_joga_2.png

 

A Csillagbérc blog a Mama Manisha Mesék és Jóga részeként nőknek, anyukáknak, gyógyulni vágyóknak, útkeresőknek, úton levőknek, együttrezgőknek, spirituristáknak szolgáltat egy helyet, ahol a lélek pár percre megpihen, ahol kérdések ébrednek, és válaszok születnek.

Ez a cikk a Csillagbércről költözött ide, hogy a megfelelő helyen (újra)olvashassátok!

További mesés és jógás tartalmakért pedig látogass el a

honlapunkra: www.mamamanisha.com illetve a

Youtube csatornánkra: https://www.youtube.com/@MamaManishaYoga

És csatlakozz hozzánk a közösségi média felületein is

Facebook: https://www.facebook.com/mamamanishayoga

Instagram: https://www.instagram.com/mamamanishayoga/

Pinterest: https://hu.pinterest.com/mamamanishamesei/

A bejegyzés trackback címe:

https://mamamanisha.blog.hu/api/trackback/id/tr6518435625

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Mama Manisha Mesék és Jóga

Mesék,relaxáció,meditáció, jógagyakorlás minden korosztálynak, anyaélet és lélekemelő szösszenetek, amik közelebb visznek önmagadhoz

Friss topikok

süti beállítások módosítása